OŠETŘOVÁNÍ KOŽENÉ OBUVI

Koupí obuvi to teprve začíná. Kvalitní kožené boty slouží dlouho a Vaše nohy Vám za ně poděkují. Aby však obuv dobře vypadala a správně fungovala, je potřeba jí věnovat alespoň základní péči a údržbu – ošetřování obuvi. Přírodní kůže (useň) je velice kvalitní ale poměrně citlivý materiál. Stejně jako lidská pokožka i ta na Vašich botách potřebuje vhodnou péči a výživu. Pokud se kožené obuvi nedostává správné péče, výrazně se zkrátí její životnost – může docházet k vysušování a praskání kůže, ztrátě tvaru, barevnosti a omezení prodyšnosti a pružnosti kůže.

Jak tedy na správné ošetřování obuvi? Máme pro Vás tři body pro správnou péči o koženou obuv.

4 kroky pro krásu a funkčnost obuvi

  1. vysušení po každém nošení
  2.  odstranění nečistot
  3.  výživa a krémování
  4.  impregnace

Vysušení obuvi

Nejen, že se noha v zimní obuvi více potí, ale vlhké podzimní počasí se Vám dostane „pod kůži“ do vnitřku obuvi . Pokud obuv po nošení nevysušíte, kůže ztrácí své přirozené vlastnosti, může praskat, podšívky mohou ztrácet tepelné vlastnosti a snadněji propouští další vlhkost. Vlhké prostředí navíc prospívá bakteriím a plísním a zapříčiňuje nepříjemný zápach obuvi.
Po každém nošení je vhodné obuv vysušit při pokojové teplotě, nesušte v blízkosti ústředního topení ani dalších zdrojů tepla, mokrou obuv můžete vycpat novinami, které nasáknou vlhkost a sušení urychlí. Pro odstranění vlhkosti, bakterií, plísní i zápachu nebo jako prevenci proti zápachu můžete využít speciální pohlcovače pachu a vlhkosti do obuvi.

Odstranění nečistot

Prvním krokem v ošetřování obuvi je odstranění viditelných nečistot a zbylých nánosů krémů a impregnace. Hrubé nečistoty odstraňte suchým hadříkem nebo kartáčem na obuv – na obuv z broušené kůže použijte pryžový kartáč.

Zůstanou-li na obuvi viditelné nečistoty, omyjte boty vlhkým hadříkem. Voda kůži nevadí, je ale nutné nechat obuv před dalším ošetřením důkladně vyschnout při pokojové teplotě. Pro odstranění odolných skvrn používejte pouze přípravky k tomuto určené.

Výživa a krémování

Nyní je na řadě výživa. K vyživení kůže se používají krémy nebo kondicionéry na obuv. Obuv z hladké kůže můžete ošetřit bezbarvými nebo tónovanými krémy či voskem.

Pozor dejte při ošetření semišové obuvi a obuvi z broušené kůže, krémováním můžete nevratně změnit barvu a strukturu povrchu. Pro vyživení obuvi z broušené kůže používejte pouze speciální přípravky na broušenou kůži.

Obuv z hladké kůže nakrémujte a poté hadříkem odstraňte přebytečné vrstvy přípravku a obuv naleštěte. Povrch obuvi z broušené kůže naopak po ošetření zdrsněte pryžovým kartáčkem.

IMPREGNACE

Impregnace – tedy zajištění vodoodpudivosti obuvi je důležitým krokem již před prvním nošením obuvi. Kůže je prodyšným materiálem a propouští vlhkost, je proto nutné ji impregnovat. Obzvláště v podzimních a zimních měsících je potřeba impregnaci opakovat častěji. K impregnaci používáme vosky (pouze na hladkou kůži) nebo impregnační spreje. Kvalitní impregnace ochrání vaši obuv nejen od vlhkosti, ale pomáhá odpuzovat prach, špínu nebo UV záření. Před impregnací doporučujeme provést test barevnosti na málo viditelné části obuvi. Při impregnaci postupujte vždy podle návodu výrobce.

ABY VÁM BOTY DLOUHO VYDRŽELY

Na závěr pro vás máme pár tipů, které vám pomohou prodloužit životnost Vaší obuvi.

  • Už před prvním nošením obuv nezapomeňte impregnovat.
  • V podzimních a zimních měsících je obuv více namáhaná a je potřeba ji ošetřovat a impregnovat častěji.
  • Kůže absorbuje vlhkost a vlhká kůže se může deformovat a negativně měnit své vlastnosti. Vlhké boty nechte schnout při pokojové teplotě, pokud je obuv mokrá, vycpěte vnitřek obuvi po dobu sušení novinami.
  • Boty nikdy nevysoušejte fénem, v troubě ani v blízkosti ústředního topení. Vysoká teplota může způsobit deformaci a praskání kůže.
  • Při obouvání i zouvání obuvi povolte přezky a tkaničky, obouvejte se pomocí obouvací lžíce. Velkým tlakem může dojít ke změně tvaru (vytahání)nebo prodření kůže a praskání švů.
  • Společenskou obuv a obuv, kterou nenosíte často ukládejte s napínáky, aby si stále udržela tvar.
  • Do uzavřené obuvi noste ponožky, slaný pot způsobuje tvrdnutí kůže a ničí pěnovou výstelku obuvi.
  • Nenoste stejnou obuv každý den, boty často střídejte abyste si vždy obouvali dokonale suchou obuv.

DOPRAVA ZDARMA

DORUČENÍ JIŽ DRUHÝ DEN

KVALITNÍ MATERIÁLY

POHODLÍ PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST

VRÁCENÍ DO 14 DNÍ

newsletter

AKCE, NOVINKY, SLEVY, SOUTĚŽE

Přihlaste se k odběru a získejte přístup k exkluzivním nabídkám, akcím, novinkám, článkům, soutěžím a spousty dalšího. Emaily zasíláme maximálně jedenkrát týdně na Vámi zvolenou emailovou adresu, z odběru newsletteru se můžete kdykoli odhlásit.

Sdílet
Váš košík